Mielno jest popularnym nadmorskim kurortem. Wyjątkowość miasteczka polega na tym, że leży ono nad dwoma wodami – Morzem Bałtyckim z jednej strony i Jeziorem Jamno z drugiej. Jamno to jedno z największych jezior w kraju. Powstało z dawnej morskiej zatoki. Uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta. Jezioro z morzem łączy kanał zwany Jamieńskim Nurtem. W Mielnie można zatem spacerować zarówno nad morzem, jak i nad jeziorem.
Zimą ani Bałtyk ani Jamno nie tracą na atrakcyjności. Można tu spacerować nad jedną czy drugą wodą bez końca, wykorzystując również oznakowane szlaki turystyczne. Przez Mielno biegnie nadmorski czerwony szlak pieszy R9, który pokrywa się z międzynarodowym traktem rowerowym R-10. Ten ostatni liczy ponad 8,5 tys. km i wiedzie przez kilka krajów.
Promenada Przyjaźni w Mielnie powstała ponad 100 lat temu. Początkowo chroniła wydmy i zabezpieczała brzeg przed niszczycielskim działaniem morskich fal. Z czasem stała się popularnym traktem spacerowym. Obecnie promenada ma prawie 2 km długości i można nią spacerować od centrum aż do Unieścia. Jest w całości oświetlona, dzięki czemu można z tej trasy korzystać również po zmroku, co zimą, gdy dzień jest krótki, ma duże znaczenie.
W Mielnie warto zobaczyć kilka ciekawych pomników. Pomnik Lotników upamiętnia wojskowych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w 1987 roku. Pomnik Morsa jest symbolem słynnych Międzynarodowych Zlotów Morsów, które obywają się w Mielnie od 2004 roku. Najstarszą miejską figurą jest Pomnik Jelenia. Stanął on w mieście już w okresie międzywojennym, a ufundował go pewien ziemianin na pamiątkę udanego polowania. Mors i Jeleń to główni bohaterowie pamiątkowych zdjęć z Mielna.
Unieście słynie z przystani rybackiej. Można tu kupić ryby prosto z kutra lub świeżo wędzone. Do wyboru węgorze, łososie, halibuty czy śledzie. Przy okazji można podejrzeć niezwykle ciekawą pracę rybaków. Odwiedziny tego miejsca będą interesujące również dla dzieci.
Z dziećmi można zajrzeć do Piernikowego Domu do góry nogami lub ruszyć na spacer po Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic. Jest to ścieżka przyrodnicza, na trasie której znajdują się grodziska i bunkry. Zobaczymy tu dwie wielkie figury szyszek oraz przejdziemy po kładce łączącej miejsca schronienia dawnych mieszkańców. Ten typowo rodzinny szlak to propozycja na niedługi i ciekawy spacer po wydmach, w otoczeniu lasu.
Ciekawym pomysłem na spacer połączony ze zwiedzaniem jest udział w grze edukacyjnej „Przygoda z morzem na promenadzie w Mielnie”. Podczas przemierzania trasy tego questu poznamy najciekawsze miejsca w miasteczku. Quest rozpoczyna się w dzielnicy Mielno – Unieście, przy pomniku w kształcie kotwicy na ulicy Morskiej, przy wejściu na plażę UM-11.
Przy okazji pobytu w Mielnie warto odwiedzić drugą co do wielkości w Polsce, liczącą 50,2 m wysokości, latarnię morską w Gąskach. Została ona zbudowana zimą na przełomie lat 1877/78. Światło latarni, przy dobrej pogodzie, widać z odległości 19,5 mili morskiej (około 36 kilometrów). Na szczyt prowadzą kręte schody, ale widok z tarasu wynagradza trudy wejścia.
Muzeum w Koszalinie to propozycja dla miłośników historii i sztuki. Zobaczymy tu wystawy związane z przeszłością miasta i regionu, m.in. archeologiczną, historii Koszalina i Pomorza, numizmatyczną, sztuki dawnej, ekspozycje etnograficzne oraz sztuki współczesnej.
Zimą zapraszamy do Hotelu Unitral, gdzie godzinami można relaksować się w jedynym w kraju basenie z solą z Morza Martwego oraz korzystać z niezwykle rozbudowanej strefy wellness i spa. Rozgrzewające masaże, seanse w saunach czy jacuzzi to idealny pomysł na zimowy pobyt w hotelu nad morzem.