Co zobaczyć podczas trzydniowego urlopu nad morzem?
Krótki wyjazd nad morze to doskonała okazja na chwile relaksu i odprężenia, przyjemne spacery brzegiem wody, kąpiele w Bałtyku oraz odkrywanie uroków nadmorskich miejscowości. Wakacje nad morzem to także świetny czas na zwiedzanie. W trakcie wizyty w Mielnie warto poszukać śladów przeszłości, które wciąż można dostrzec w architekturze i krajobrazie miasta. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po niektórych z nich.
-
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego
To najstarszy zabytek w Mielnie, datowany na XV wiek. Oprócz funkcji sakralnej, miał także znaczenie obronne, co wskazuje na umieszczenie go na niewielkim wzniesieniu. W jego murach można zauważyć wbudowane kamienie młyńskie, symbolizujące "młyn eucharystyczny", a także zabytkowe witraże z XX wieku ufundowane przez Marię von Schmeling.
-
Dawna Mleczarnia przy ul. Kościelnej i Bar Mewa
Budynek mleczarni można rozpoznać po znajdujących się na nim wizerunkach krów. Mleko dostarczano stąd nie tylko mieszkańcom okolicznych wiosek, ale także nawet do Koszalina.
Bar Mewa to dawny Restaurant Bahnhof, gdzie spotykali się mieszkańcy Mielna i turyści. Było to miejsce kultowe zarówno przed wojną, jak i w czasach PRL-u. Podczas wakacji w Mielnie Sławomir Kowalewski i Krzysztof Krawczyk zaprosili do współpracy gitarzystów Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego i tak powstał zespół Trubadurzy.
-
Dworzec kolejowy
W okolicach Centrum Przesiadkowego w Mielnie znajduje się budynek oznaczony napisem "Mielno Koszalińskie", który kiedyś witał odwiedzających ten kurort. Jego historia wiąże się z rozwojem komunikacji kolejowej na tym terenie. W 1904 roku powołano spółkę do budowy linii kolejowej z Koszalina do Kołobrzegu, która miała odnogę do Mielna. Linia ta została otwarta w 1905 roku, ale wkrótce z powodów ekonomicznych kursy zostały zawieszone. Dopiero w 1911 roku ponownie uruchomiono publiczny transport do Mielna, a w 1913 roku ruszyły kursy tramwajowe z Koszalina do Mielna i Unieścia. Koszalińska Kolej Tramwajowa funkcjonowała do 1938 roku. Ponownie linię kolejową otwarto w czasach PRL-u. W 1994 roku pociągi na tej trasie zostały zlikwidowane, ale od 2008 roku kursują ponownie, w sezonie letnim, aby zapewnić mieszkańcom i turystom dogodny transport między Mielnem a Koszalinem.
-
Jezioro Jamno
To istotny element krajobrazu Mielna, którego historia związana jest z komunikacją wodną. Przed wojną dzięki statkom kursującym po jeziorze, mieszkańcy i turyści mogli podróżować między okolicznymi miejscowościami. Obecnie w pobliżu przystani rybackiej w dzielnicy Unieście można zasmakować lokalnej kuchni, a jezioro Jamno zachęca do rekreacyjnych aktywności wodnych.
-
Centrum Kultury w Mielnie
Historia tego budynku sięga roku 1902, kiedy to Max Malitzky wybudował go i nadał nazwę Villa Margareta na cześć swojej żony, Margarethe Malitzky, z domu Riechers. Wskutek Wielkiego Kryzysu około 1923 roku Malitzky był zmuszony sprzedać willę. Pod koniec lat 40. XX wieku powstał Fundusz Wczasów Pracowniczych, który umożliwił pracownikom z całej Polski wypoczynek nad morzem czy w górach. Jednym z obiektów FWP w Mielnie stała się dawna Villa Margareta, wchodząca w skład kompleksu FWP Perła, który mógł pomieścić 88 osób w 8 budynkach. Obecnie mieści się tu Centrum Kultury, które organizuje wiele ciekawych wydarzeń w mieście.
3-dniowe wakacje nad morzem. Podsumowanie
Trzydniowy urlop nad Bałtykiem to doskonała okazja do relaksu i wypoczynku w otoczeniu pięknych plaż oraz malowniczych nadmorskich krajobrazów. Atrakcje na krótkie wakacje nad morzem obejmują spacery po plaży, kąpiele w wodach Bałtyku, degustację świeżych owoców morza w lokalnych restauracjach, zwiedzanie historycznych obiektów Mielna oraz udział w różnorodnych aktywnościach wodnych, takich jak windsurfing czy kajakarstwo. Serdecznie zapraszamy do Mielna, do Hotelu Unitral.