Promenada oraz fontanna w Mielnie
Przy zejściu na plażę z ul. Kościuszki znajduje się nowy fragment promenady, ukończony w listopadzie 2009 r. Elementy konstrukcji zbudowane są z Azobe Bongossi – afrykańskiego drzewa o wysokiej wytrzymałości. Kładka szerokości kilku metrów oraz 400 m2 tarasów czynią z tego miejsca wspaniały punkt widokowy na morze.
Po drugiej stronie deptaku znajduje się ulubione miejsce turystów w upalne dni – fontanna. Wokół usytuowane są ławeczki, na których można spokojnie wypocząć i ochłodzić się w cieniu wysokich drzew.
Pomnik Morsa w Mielnie
Pomnik znajduje się przy głównym wejściu na plażę w Mielnie (od ul. Kościuszki) i jest symbolem Międzynarodowych Zlotów Morsów, które w Gminie Mielno organizowane są od 2004r. Mielno stało się Światową Stolicą Morsów, do której co roku w lutym zjeżdżają tysiące miłośników zimowych kąpieli. Zloty morsów zyskują na popularności, a dowodem na to jest wpis do księgi rekordów Guinnessa w 2010r. Uczestnicy imprezy w liczbie 1054 osób pobili rekord, który do tej pory należał do Amerykanów.
Pomnik Jelenia w Mielnie
Pomnik Jelenia znajduje się w Mielnie na skwerku przy Urzędzie Gminy (ul. B. Chrobrego 10). W Mielnie jest od „zawsze” – o jelenia dopytują się turyści, jest sympatycznym akcentem Gminy. Często dewastowany – zawsze jednak odnawiany. Rzeźba ufundowana została w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie.
Kościół w Mielnie
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Mielnie, znajduje się na ul. Kościelnej 27. To gotycki kościół z XV wieku. Świątynia stoi na niewielkim wzniesieniu, wokół którego są ślady fos. Niegdyś, prawdopodobnie, poza funkcją sakralną, miał również znaczenie obronne, a jeszcze wcześniej samo wzgórze było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultu. Najstarszą częścią kościoła jest nawa, pochodząca z XV w. Wieża zaś jest młodsza o jedno stulecie (XVI w.). Kościół przebudowywany był kilkakrotnie, ostatnio w dużym stopniu w 1856 r., kiedy to dobudowano Prezbiterium (od strony wschodniej) i Transept (od strony północnej). Ponadto w drugiej połowie XX w. od strony południowej dobudowano zakrystię, mimo to świątynia zachowała gotycki styl.
Aleja Lipowa
Aleja lipowa rozciąga się na odcinku 2 km wzdłuż szosy łączącej Mielno z miejscowością Mielenko. Aleję przydrożną tworzą trzy rzędy lip, które zostały posadzone prawdopodobnie na przełomie XIX i XX wieku. Drzewa charakteryzują się naturalnie wytworzonymi koronami. Jest to aleja jednogatunkowa złożona wyłącznie z drzew lipy wielkolistnej. Aleje przydrożne były sadzone z praktycznego powodu, ponieważ dawały one cień podróżnym i stanowiły pasy wiatrochronne dla obszarów upraw polnych.
Aleja Leszczyny Tureckiej
Aleja znajduje się w odległości 3 km od Mielna na zachód, za miejscowością Mielenko w kierunku na Gąski. Aleję przydrożną tworzą dwa rzędy leszczyny tureckiej posadzone prawdopodobnie w latach dwudziestych XX wieku. Jest to drzewo pochodzące z południowo – wschodniej Europy i Azji Mniejszej. Leszczyna jest wytrzymała na suszę i bez problemów znosi nasze zimy, występuje tylko w bardzo czystym klimacie. Rodzi wielkie kiście jadalnych orzechów, podobnych do orzechów laskowych. W Polsce spotykane jest bardzo rzadko. Okazy w alei dochodzą do 12 metrów wysokości, mają ponad 100 lat. Drzewa charakteryzują się koronami sztandarowymi, które zostały ukształtowane przez wiejące wiatry.
16-ty Południk w Chłopach
Na trasie nadmorskiego szlaku rowerowego, ok 300 m od miejscowości Chłopy w kierunku Mielenka znajduje się ogromny głaz wskazujący miejsce, w którym przebiega 16 południk geograficzny. Kamień o wysokości 2,3 m i wadze ponad 5 ton został wydobyty z okolicznego pola i przetransportowany w to miejsce przez mieszkańców wsi Chłopy.
Organy w kościele w Sarbinowie
Organy w kościele parafialnym w Sarbinowie, który znajduje się przy ul. Nadmorskiej 17, zostały zaprojektowane i wzniesione przez firmę Voelkner z Duninowa (Dünnow) w XIX wieku. Pierwotnie organy posiadały dwa manuały, lecz sekcja drugiego manuału została usunięta podczas remontu w 2005 roku. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie na tym instrumencie odbywają się wakacyjne koncerty organowe.
Latarnia morska w Gąskach
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych gminy jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r. i jest drugą co do wielkości w Polsce latarnią morską. Posiada masywne fundamenty, obsadzona na ośmiokątnej podstawie i mierzy 50,2 m. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej (ok. 36 km). Latarnia udostępniona jest dla zwiedzających.
Kanał Jamneński
Kanał zwany Nurtem Jamneńskim ma długość pół kilometra, łączy jezioro Jamno z Bałtykiem. Znajduje się na trasie z Unieścia do Łaz. Rejon Kanału jest idealnym miejscem dla wędkarzy, ale panujący w tym miejscu wyjątkowy spokój i cisza zachwyci każdego. Ze względu na mieszanie się wód występuje tu bogata paleta ryb zarówno słodko - jak i słonowodnych. W odległości ok. 1 km od kanału, w stronę Łaz znajduje się plaża naturystów.
Przystanie rybackie w Unieściu i Chłopach
Niewątpliwie warto wybrać się na wycieczkę do naszych dwóch przystani rybackich w Chłopach i Unieściu. Przedpołudniem można tutaj obserwować rybaków wracających z morza z sieciami pełnymi ryb. Klimatyczne tawerny, wędzarnie i bary w których na sto sposobów podaje się świeże morskie ryby sprawiają, że miejsca te są niekwestionowanymi atrakcjami turystycznymi oraz ucztą kulinarną.
Dodatkowo przy przystani w Unieściu znajduje się jedyne w gminie Mielno molo spacerowe na morzu. Obserwowanie tam zachodu słońca to wymarzone miejsce na zakończenie letniego romantycznego spaceru.